29. 3. Taťána

Zítra: Arnošt

Fulltextové vyhledávání

“Vítejte na Hané v Olomouckém kraji”

Upozornění občanům.jpg 

O naší obci

                                                                   

 

            DT__MG_5627 - _MG_5628_01-1.jpg

Obec Rokytnice leží 5 km západně od Přerova ve střední části hornomoravského úvalu v nadmořské výšce 218 m n.m. v etnografické oblasti zvané Haná. Severovýchodně za obcí zasahuje do hanácké roviny mírné zvlnění posledních pahorků Oderských vrchů, které jsou součástí českého masívu. Podnebí je příznivé, protože území s obcí je chráněno od severu pohořím Jeseníků, které tvoří přirozenou hráz proti studeným severním větrům.  

Obcí vede krajská silnice, která spojuje dvě města Olomouckého kraje Přerov a Prostějov. Kolem této silnice po obou stranách tvoří domy v obci souvislé pásmo, které se nazývá návesní ulicovka. V severozápadní části se obec rozrostla v současnosti o nové domy, které jsou postaveny jako samostatně stojící.    

V místech, kde se nachází Rokytnice, byly v dávných dobách husté lesy a močály. Zejména na sever od obce byla krajina silně močálovitá. V nejbližším místě cca 600m od obce teče moravská řeka Bečva, která se u obce Troubky vlévá do řeky Moravy. Řeka Bečva měla historicky své koryto blíž k obci, ale průtržemi deště, povodněmi a nakonec regulací se koryto dostalo do nynější podoby. Kolem vody rostl v minulosti zvláštní druh vrby zvaný rokytí, který dal obci název Rokytnice. Původně byl název Roketnice, ale výnosem ministerstva vnitra z roku 1924 byl název změněn na nynější Rokytnice. Kolem řeky Bečvy a v severní části na hranici katastru obce směrem na Kokory se nachází zalesněné území. U řeky tvoří zalesněnou část převážně listnaté stromy. Na severu katastru je umístěn malý lesík zvaný Dolek, který je osázen jak listnatými, tak jehličnatými stromy.

Ve středu obce se nachází zámek, kostel sv.Jakuba a návesní rybník. Zámek včetně přilehlého parku, zahradnictví a budov bývalého hospodářství u zámku a kostel sv.Jakuba tvoří soubor, který je zapsán na seznamu kulturních památek. Další kulturní památkou v obci je morový sloup se sochou sv.Františka Xaverského, umístěný nedaleko kostela.

Rokytnice je v současnosti moderní vesnicí s veškerou  infrastrukturou, se základní školou 1.stupně a mateřskou školou. Ve vesnici je pobočka pošty, knihovna, tři obchody potravin a smíšeného zboží, dvě provozovny pohostinství. Obec má dobré dopravní napojení v podobě vlakové zastávky na hlavní trati z Přerova do Olomouce a autobusové spojení do Přerova a Prostějova.

Zobrazit více z historie obce

 

           2019-105 319 002-04 Rokytnice.1.jpg

 

 

Czech POINT                       Olomoucký kraj