21. 6. Alois

Zítra: Pavla

Úvod > Život v obci > Aktuality > Česká společnost ornitologická - oznámení o zřízení ptačí rezervace Malá Lipová

Česká společnost ornitologická - oznámení o zřízení ptačí rezervace Malá Lipová

Česká společnost ornitologická (ČSO) dokončila výkup podstatné části pozemků na lokalitě Malá Lipová v k. ú. Žeravice, kde zřizuje stejnojmennou rezervaci. Hlavním důvodem je možnost ukázat veřejnosti hnízdiště nejkrásnějšího evropského ptáka, vlhu pestrou – a přitom ji nerušit. Naopak, kvůli vhodnému hnízdnímu prostředí vlhy bude nutné čas od času cíleným zásahem stěnu připravit tak, aby vyhovovala hnízdním nárokům tohoto druhu. ČSO/MOS plánuje v rezervaci postavit velkou pozorovatelnu tak, aby byl na vlhy výborný výhled – a na druhou stranu abychom je při hnízdění vůbec nerušili.

Lokalitu bude mít na starosti středomoravská pobočka ČSO – Moravský ornitologický spolek (MOS).

ČSO chce velmi úzce spolupracovat jak s místní částí Žeravice, na jejímž území rezervace leží, tak i s nejbližší obcí Rokytnice, od níž je lokalita také velmi dobře dosažitelná. Pro zájemce z obou obcí se v nejbližší době uskuteční i speciální prohlídka lokality.

Kontaktní osoba za MOS: Josef Chytil; tel. 724947544, e-mail: jchytil@centrum.cz

Douška: O chystaném vyhlášení rezervace se dozvěděly (netušíme od koho ????) i břehule říční, které hnízdí stejným způsobem jako vlhy – v kolmých písčitých/hlinitých stěnách. Jsme nesmírně rádi, že se zde tito naši nejmenší vlaštovkovití ptáci po mnoha letech uhnízdili – a hned ve stovkových počtech!

Vlha pestrá.jpg

Ptačí rezervace Malá Lipová.jpg