21. 3. Radek

Zítra: Leona

Úvod > O obci > Historie obce

Historie obce

Obec Rokytnice se nachází v rovinaté krajině zvaná „Haná“ asi 5km západně od Přerova.První písemná zmínka o obci je z roku 1086,kdy obcí probíhala cesta zvaná „Hradská“,která spojovala dva župní hrady Olomouc a Přerov.

Název obce pochází od slova „rokytí“,místo bažinaté,vrboví.Od nepaměti až do roku 1349 byli majiteli obce vladykové  z Rokytnice,z nichž nejvýznamnější byl Hereš z Rokytnice,který zastával úřad nejvyššího sudího v Olomouci.V roce 1437 se majiteli panství stali pánové z Ludanic,kteří panství vlastnili nejdéle ze všech majitelů až do roku 1574.Posledním majitelem byla pozdější manželka Petra Voka Kateřina z Ludanic.Ta vinou svého poručníka,zemského hejtmana Zachariáše z Hradce o majetek v roce 1574 přišla.

V roce l577 se stal vlastníkem panství pan Joachim Haugvic z Biskupic,který dal pro sebe v obci postavit renesanční sídlo – zámek.Posledním majitelem se stal v roce l897 rod Eichhoffů,kteří vlastnili panství až do roku l945,kdy byl poslední majitel JUDr Jan Eichhoff jako německý občan odsunut do Rakouska.